
Poliklinika Ribnjak
Osnovne informacije
- Adresa: Ulica Grada Mainza 17, 10 000 Zagreb
- Telefon: +385 1 551 0832
- Mobitel: +385 91 201 5712
- Email: info@poliklinikaribnjak.hr
- Web stranice: www.poliklinika-ribnjak.hr
Radno vrijeme
- Ponedjeljak - petak: 09:00 - 20:00
- Subota: po dogovoru
Popust
- Gotovina: 10%
- Kartice: 5%
O partneru
Rješenje za bolna koljena i kukove?
Umjesto operacije oštećene zglobove izliječite terapijom matičnih stanica!
*Suvremene metode danas omogućuju da se zglob u potpunosti oporavi bez ikakve operacije, zahvaljujući matičnim stanicama iz masnog tkiva pacijenta.*
*Terapija matičnim stanicama** najčešće se primjenjuje na području velikih zglobova nogu, odnosno na koljenu i kuku.*
Godinama je operativno liječenje ugradnje umjetnog zgloba (endoproteza) predstavljalo jedini način pomoći u uznapredovalim slučajevima njihova oštećenja. Danas više nije tako. Individualan pristup svakom pacijentu temelj je uspješnog liječenja. Osim što je svaka operacija sama po sebi specifična, velik broj pacijenata nije spreman proživljavati dugotrajan i često mukotrpan poslijeoperacijski oporavak. Naravno, u određenim slučajevima operacijsko liječenje doista je jedina opcija, no sada smo u mogućnosti ponuditi novu opciju liječenja pacijenata i, ako je to u njihovu slučaju moguće, uputiti ih u proces biološkog liječenja.
Vlasnik Poliklinike,*dr. Milan Milošević*, kaže da zahvaljujući tom biološkom liječenju mnogi pacijenti u potpunosti mogu *izbjeći ugradnju umjetnog kuka ili, primjerice, umjetnog koljena*. Ovdje ključnu ulogu imaju matične stanice iz masnog tkiva. Poznato je da matične stanice imaju sposobnost transformacije u bilo koji tip stanice u ljudskom organizmu.
Dr. Milan Milošević, vlasnik poliklinike Ribnjak
*ŠTO SU MATIČNE STANICE:*
Za početak, recimo nešto više o matičnim stanicama, odnosno o stanicama našeg tijela koje imaju sposobnost transformacije u bilo koji tip stanice. Nalazimo ih u koštanoj srži te u masnom tkivu (adipociti). Ranija istraživanja pokazala su da adipociti u ovakvom okružju služe kao idealna biološka podloga koja oko sebe sadrži u potpunosti sačuvane mezenhimalne matične stanice (MSC, stanice sa sposobnošću stvaranja stanica tkiva, stanica hrskavice i stanica masnog tkiva) te perivaskularne stanice (pericite). Upravo te stanice koje u svom prirodnom okruženju lučenjem brojnih trofičkih faktora imaju sposobnost protuupalnog djelovanja, moduliranja imunosnog odgovora u konačnici regeneriraju oštećeno tkivo.
*KAKO IZGLEDA LIJEČENJE MATIČNIM STANICAMA?*
Najnovija tehnika terapije matičnim stanicama temelji se na uzimanju pacijentova vlastitog masnog tkiva koje sadrži velik broj matičnih stanica, a koje se potom koriste u tretmanima prevencije degenerativnih promjena zglobova (starenje zgloba), ali i kod regeneracije, odnosno obnavljanja tkiva oštećenog pod utjecajem različitih događaja.
Cijeli postupak odvija se u sterilnim uvjetima, korištenjem lokalne anestezije, a izvode ga iskusni ortopedi i traumatolozi. Pritom se uzima mala količina masnog tkiva iz pojedinih regija, a u tom procesu dolazimo do specijaliziranih stanica koje mogu postati bilo koja vrsta tkiva – koštano ili mišićno, tetiva ili ligament. Matične stanice bivaju izolirane u vrlo kratkom roku i spremne su za aplikaciju u željenu regiju. Tom metodom možemo pojačati prokrvljenost i smanjiti odumiranje stanica,te najveći plus je smanjenje upalnih procesa u tijelu.
*PREDNOSTI MATIČNIH STANICA:*
Glavna prednost tehnike je minimalna invazivnost i brzina tretmana – cijela procedura ne zahtijeva hospitalizaciju te već nakon samo nekoliko sati pacijent može ići kući. Spomenimo i to da transplantacija pacijentova tkiva u potpunosti *eliminira mogućnost njegova odbacivanja*.
Dobro je znati…
Jedan gram masnog tkiva sadrži oko 500 puta više matičnih stanica od onih dobivenih iz koštane srži.
Matične stanice iz masnog tkiva stare mnogo sporije.
Ne postoji dobna granica za učinkovitost ovih tretmana.
Područja primjene tretmana matičnim stanicama:
Estetska medicina (regeneracija i rejuvenacija kože)
Plastična kirurgija (povećanje prsa, stražnjice, oblikovanje listova)
Liječenje sporo zarastajućih rana
Liječenje degenerativnih stanja
Entezopatije (teniski lakat, golferski lakat, skakačko koljeno).